Popůvky přírodní zajímavosti

Obec Popůvky se rozkládá 12 km od středu Brna pod zalesněnými kopci Bobravské vrchoviny. Katastrální území má rozlohu 746 hektarů. Nejvyšší bod u Kývalky je ve výšce 434 m n. m. Kopce na jižní straně mají 364 m ( tzv. Lísek) a 428 m ( Popůvecký vrch ), na severní Frejdy či Frédy 367 m. Známá Baba na západě má 424 m. Lesů je celkem 426 ha.

Popůvky u Brna - celkový pohled na obecVoda je odváděna Augšperským potokem s horní a dolním rybníkem a popůveckým ( též troubským ) potokem. Rybníky mají rozlohu 13,72 ha.

Popůvky sousedí s Troubskem, Střelicemi, Omicemi, Ostrovačicemi, Brno-Žebětínem a Brno-Bosonohama. Obec je překlenuta trasou dálnice Praha-Brno /185.km/, rozdělena silnicí č.602 Brno – Velká Bíteš.

V okolí Popůvek můžeme nalézt spoustu zajímavých míst. Pro milovníky přírody jistě bude zajímavé se podívat do údolí Augšperského potoka, které je vyhlášené přírodní památkou a je vyhlášené svou rozmanitostí různých ptačích druhů, hnízdících v jeho okolí.. Nad naší obcí směrem na severovýchod se nalézá přírodní rezervace Bosonožský hájek, kde je k nalezení mnoho chráněných druhů rostlin, a nejen tam. Nalezneme u nás ale také druhy běžné, leč něčím zajímavé. 

Akčněji založení obyvatelé a návštěvníci Popůvek mohou využít turistické trasy v okolí, které je mohou zavést až na brněnskou přehradu. Pokud holdujete motorismu jistě si nenecháte ujít návštěvu Masarykova okruhu vzdáleného jenom asi 4km od naší obce.

Chtěli bychom zde také postupně upozornit na ty nejzajímavější exempláře zvířat, ptáků či rostlin, o kterých je dobré vědět, že je naleznete v našem okolí. Už třeba jen kvůli tomu, abychom je mohli našim dětem při procházce po okolí ukázat a povědět jim o nich něco zajímavého.