Návrhy zahrad - Lenka Dudová

V oblasti profesionálních návrhů zahrad se pohybuji víc jak 10 let. Cílem každého mého sadovnického návrhu je spolu s technickými možnostmi dnešní doby dát svému klientovi maximum informací o jeho zahradě a všech věcech, které s ní souvisí.
V hotovém projektu jsou odborně zpracovány představy a požadavky klienta spolu s mým odborným pohledem a řešením tak, aby byl klient s konečným výsledkem maximálně spokojen a zahrada působila příjemně a vyváženě.

Můj sadovnický projekt je kompletním řešením daného prostoru jehož součástí může být i například různé barevné řešení fasády domu, návrh chodníků a příjezdových cest, zahradní osvětlení atd.
Součástí projektu na základě domluvy s klientem může být i seznam mnou doporučených zahradnictví s kvalitním rostlinným materiálem včetně kontaktů.

Sadovnický projekt obsahuje:
- výkresovou dokumentaci v měřítku 1:100
- technické řešení prostoru
- vizualizace všech základních a důležitých pohledů na dům, terasu či zahradu, což je dokreslení návrhu do fotek stávajícího stavu
- charakteristika navrhovaných rostlin a způsob jejich řezu
- péče o trávník
- návod k údržbě zahrady 

  

Dobře navržená a vysázená zahrada udělá z domu ten pravý a útulný domov! 

Při plánování domu si každý z nás bez přemýšlení pozve projektanta, který mu jeho představy o bydlení zpracuje do projektové dokumentace podle které je pak dům následně postaven. Ovšem u zahrad to již není tak 100% pravidlem. Jsou mezi námi lidé, kteří vsadí na svou vlastní tvořivost a pustí se do tohoto problému odhodlaně sami. Někteří z nás nechají vše na zahradnické firmě a s plnou důvěrou do sadovnické úpravy vůbec nezasahují. Ani jedna z těchto cest určitě není ta pravá a ideální.
Vaše zahrada je neoddělitelnou součástí domu a celkově dotváří ten správný dojem. Zahrada by měla odrážet styl domu, měla by vyjadřovat vkus majitelů, měla by být místem pro aktivní či pasivní odpočinek pro všechny členy rodiny a určitě by se měla začlenit do okolní krajiny. Tohoto cíle lze dosáhnout úzkou spoluprací se zahradním architektem, který odborně zpracuje Vaše požadavky a představy do sadovnické studie a následně do kompletního projektu. Zpracování všech zmiňovaných požadavků v souladu s půdními a klimatickými podmínkami a s přihlédnutím na neustále rostoucí dřeviny je velice složitou a odbornou prací vyžadující znalost přírodních pravidel, představivost, znalost rostlin a individuální „know how“ projektanta.

Pak vznikne Vaše zahrada jako příjemná oáza rodinného klidu a pohody.

Určitě není od věci kontaktovat zahradního architekta již v době stavby domu. Ve spolupráci s ním můžete již v tomto období vytvořit studii řešení prostoru a podle ní postupovat již při realizaci opěrných zídek, pokládání dlažby chodníků a příjezdových cest, realizaci terénních úprav, oplocení pozemku, atd.
Vytvoříte si tak představu o celkovém rozvržení pozemku a ušetříte Vaše finanční prostředky tím, že předejdete následnému předělávání již hotových věcí, které najednou nesplňují Vaše představy a zcela nezapadají do nově plánované zahrady.
Pokud kontaktujete zahradního projektanta je třeba si ujasnit, co od zahrady očekáváte a kolik času chcete věnovat údržbě zahrady. Zda by ve Vaší nové zahradě mělo být počítáno s bazénem, zahradním domkem, hřištěm pro děti, zeleninovou částí, zahradním grilem a další. Určitě důležitým rozhodnutím je zda chcete být schováni před pohledy sousedů či ne a tomuto rozhodnutí je třeba podřídit druh oplocení i navrhovanou výsadbu.


Realizace hotového projektu může být řešena dvěma způsoby. Buď zadáte realizaci podle hotového projektu realizační firmě nebo zvolíte realizaci svépomocí. Kdo chce šetřit čas a nemá k zahradničení příliš kladný vztah, zvolí určitě první variantu. Kdo chce ušetřit peníze a chce mít radost z vlastní dobře vykonané práce, přikloní se k variantě druhé.
V každém případě je třeba nejdříve vyřešit stavební prvky, modelaci terénu a teprve potom řešíme výsadbu a založení trávníku.

Založením zahrady práce nekončí! Její následná údržba je neméně důležitá pro její krásný celoroční efekt!

Vzhledem k tomu, že Váš dům zabírá na pozemku podle jeho velikosti desetinu až čtvrtinu plochy, myslím, že řešení zahrady je stejně důležitým problémem jako stavba domu a je třeba k tomuto problému i takto přistupovat.
Pěkná a udržovaná zahrada každý dům ještě vylepší a podtrhne jeho celkový dojem!
Naopak špatně vymyšlená zahrada dokáže i pěkný dům hodně pokazit!


Pohodu a příjemný pocit ve Vaší zahradě Vám přeje
                                                                                Lenka Dudová – projekce zahrad

 

Rosice u Brna, Sportovní 115, tel. 777 052 175, email: lenkadudova@seznam.cz

 

web: Návrhy zahrad 

Ukázky realizací zahrad