Kdo by měl vrátit řidičský průkaz?

Vraťte řidičáky podruhé - přišel mi příspěvek na email, který reaguje na dopravní značení obytné zóny. Rozhodl jsme se tedy otevřít diskusi přímo u tohoto článku k problematice nejen tohoto místa, ale možná obecně k dodržování dopravních předpisů v Popůvkách. Když neustále vidím a hlavně slyším, jak řidiči soustavně brousí spodky svých aut při přeskakování retardérů na ulici Pod Vinohrady, tak si říkám, že si vůbec asi neváží svých automobilů nebo prostě pouze arogantně nebudou dodržovat maximální povolenou rychlost a raději srazí nějaké neopatrné dítě či psa, kteří mohou vyběhnout zpoza zaparkovaných aut.

 Platí to pak dvojnásob o průjezdu obcí po státní silnici, kde v povolené padesátce se řidiči často prořítí i stovkou a na přechod samozřejmě zřetel absolutně neberou. Tyto bohužel neovlivníme, ale určitě můžeme udělat něco s námi, kdo bydlíme či navštěvujeme pravidelně Popůvky. Agresivity je kolem více než dost, ale za volantem může poměrně snadno zabíjet. Samozřejmě ohleduplnost by měla platit i na druhou stranu. Také chodci by měli, pokud to jde, umožnit autům průjezd a neriskovat zbytečně srážku s "blbcem". Myslíte si, že více slušnosti mezi námi by nám ublížilo? 

 

Vraťte řidičáky (původní článek)

Všichni si myslíme, že známe dopravní předpisy, ale přesto něco pro některé nové obyvatele Popůvek bydlící na ulici Veselská a v lokalitě Pod Šípem.

Obytná zóna

Vozidlo se smí v obytné zóně pohybovat tak, aby neohrozilo chodce, nejvýše však rychlostí 20 km/hod. Při tom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit, v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. 

Chodci se mohou pohybovat po celém prostoru ulice, nesmí však znemožnit vozidlům průjezd. 

Stání vozidel je v obytné zóně dovoleno pouze na místech k tomu vyznačených.Jinde je povoleno pouze zastavení pro urychlené naložení, nebo vyložení materiálu a osob.

   

Vozidla vyjíždějící z obytné zóny jsou povinna dát přednost vozidlům na komunikaci, která není součástí obytné zóny.Výjezd z obytné zóny je tedy výjezdem z vedlejší komunikace na komunikaci hlavní.

Přesné znění podle „ Pravidel silničního provozu“ dané zákonem č.361/2000 Sb. v plném znění stanoví v § 23,odst.1, řidiči následující povinnost:“ Při vyjíždění z místa ležícího mimo pozemní komunikaci na pozemní komunikaci musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech jedoucím po pozemní komunikaci, nebo organizovanému útvaru chodců, nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty jdoucím po pozemní komunikaci. To platí i při vyjíždění z účelové komunikace, nebo stezky pro cyklisty, nebo z obytné  nebo pěší zóny na jinou pozemní komunikaci.“

Začátek a konec obytné zóny je vymezen dopravní značkou IP26a,IP26b. 

Proč tolik psaní ?

Téměř denně dochází k tomu, že někteří řidiči vozidel vyjíždějící z obytné zóny v nově vybudovaných lokalitách v severní části obce Popůvky, si agresivně vynucují přednost při najíždění na místní komunikaci spojující ulici Chaloupky s ulicí Pod vinohrady.Vzhledem k tomu, že někteří řidiči neznají dopravní předpisy doporučuji obecnímu úřadu, aby pověřil policii, kterou platí, zvýšeným dohledem v této oblasti. Současně by měla policie také dohlédnout na nepořádek,který dělají především nákladní vozidla při výjezdu z rekreační oblasti za rybníkem.   


 


Diskusní téma: Vraťte řidičáky

Datum: 29.06.2020

Vložil: HaroldVet

Titulek: Hi

lqdfx демо <a href="https://sr.naraparts.de/persu-akcija/477/lqdfx/">плаћање lqdfx мишљења</a> Србија lqdfx мишљење

—————

Datum: 25.08.2011

Vložil: sten

Titulek: Hovorka musí vrátit dokud nepochopí!

Díky takovým neznalým takyřidičům je spousta nehod a nešťastných lidí.

—————

Datum: 25.08.2011

Vložil: sten

Titulek: Hovorka musí vrátit dokud nepochopí!

Díky takovým neznalým takyřidičům je spousta nehod a nešťastných lidí.

—————

Datum: 13.06.2010

Vložil: Jakub

Titulek: Vraťte řidičáky!!!

Dorbý den,

bydlím na ulici Střední a musím velmi silně apelovat touto cestou (osobně si myslím, že s některými to není možné) na to, jak rychle se jezdí po této ulici a věřím, že nejen po ul. Střední. Podle debat s ostatními sousedy, zejména s těmi, kteří mají malé děti a často si hrají na ulici soudím, že to není jen můj názor.

Milí řidiči - zelený Rover, zelená Honda, vínová Felicie, stříbrný Passat - všichni ze Střední 22....JEZDÍTE TU JAKO TOTOÁLNÍ PRASATA!!!!!! bez urážky, ale vaše bezohlednost mě neuvěřitelně štve a mrzí mě, že to nelze nijak řešit a postihnout.

Vůbec bych neřešil nějaké paragrafy, slovíčkaření, pojmy. Myslím si, že hlavním je rychlost 20km/h, při vyjízedu dodržet přednost zprava a v obytné zóně toto pravidlo také dodržovat. Velmi často se setkávám s tím, že kdybych včas nezabrzdil, způsobil bych nehodu s lidmi, kteří si to bezohledně "hrnou" na ulici Rosická a Horní.

Byl bych moc rád a vděčný, kdyby si každý z vás, kdo si to přečte a je neukázněný řidič, aby si šáhl do svého svědomí, uvědomil si, že tu není sám a snažil se respektovat jak rychlost, tak i auta přijíždějící z pravé strany.

UVĚDOMTE SI TO LASKAVĚ DŘÍV, NEŽ SE STANE NĚJAKÉ NEŠTĚSTÍ - BYDLÍ TU SPOUSTA DĚTÍ!!!!

DĚKUJI!!!

—————

Datum: 17.05.2010

Vložil: Josef Hovorka ml.

Titulek: Davat prednost pri vyjezdu z obytne zony??

A jak jste prisel na to, ze obytna zona je misto lezici mimo pozemni komunikaci? Kdyby tomu tak bylo, neplatily by v obytne zone - coby mistu mimo pozemni komunikaci - dopravni predpisy. To ale neni pravda, dopravni predpisy se vztahuji i na vnitrek obytne zony, NENI tedy vyjezd z obytne zony pripadem vyjezdu z mista mimo pozemni komunikaci!
Ani v definici znacky "Obytna zona" se tato zona neoznacuje jako misto mimo komunikaci. Kde jste to vzal, ze obytna zona je misto mimo komunikaci? Jak uz jsem uvedl, vyhlaska naopak rika, ze v mistech MIMO KOMUNIKACI se dopravni predpisy neuplatnuji, z teto logiky tedy obytna zona nemuze byt mistem mimo komunikaci a tedy pri vyjezdu, ktery neni jinak znacen, plati pravidlo prave ruky.
Tuto problematiku by bylo zahodno vyresit nejakou silnou autoritou, jinak tento spor nema vyznam a vzdy se bude mluvit o vraceni ridicaku, ale otazka je, kdo by ho mel vracet.

—————

Datum: 17.05.2010

Vložil: Jan Rouzek ml.

Titulek: Re: Davat prednost pri vyjezdu z obytne zony??

Dobrý den pane Hovorko,

odpovím místo mého otce, který je nyní na několik dní mimo a je autorem tohoto příspěvku. Při psaní konzultoval tuto záležitost s profesionály z Autoškoly. Já jsem našel v pravidlech silničního provozu, že se jedná o paragraf 23, který je již výše a na který se opět odkazuji:

§ 23

Vjíždění na pozemní komunikaci

(1) Při vjíždění z místa ležícího mimo pozemní komunikaci na pozemní komunikaci musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech jedoucím po pozemní komunikaci nebo organizovanému útvaru chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty jdoucím po pozemní komunikaci. To platí i při vjíždění ze stezky pro cyklisty nebo z obytné nebo pěší zóny na jinou pozemní komunikaci.

Z uvedeného vyplývá, že pro obytnou zónu, i když je možná pozemní komunikací, platí toto pravidlo o přednosti vozidel, která jedou po pozemní komunikaci, která není součástí obytné zóny a tato na ni ústí.

Je to jen o pochopení textu ve vyhlášce. Nicméně jsem požádal o konzultaci opět učitele autoškoly, kterého považuji za větší autoritu než nás obyčejné řidiče, kteří si nemusíme být jisti při výkladu předpisů silničního provozu. Máte li autoritu jinou s jiným výkladem, rád jej zveřejním.

Tuto diskuzi si dovoluji přenést i na naše stránky, protože mi nejde o nějaké dokazování si kdo s koho (starousedlík či nový obyvatel) ale o to, aby moje děti až pojedou na kole k Vintrovně nebo od ní dolů, měly jistotu, že řidiči, kteří budou Popůvkami projíždět ctili výklad pravidel a nesrazili je v takovémto problémovém místě.

—————

Datum: 15.06.2010

Vložil: Jakub

Titulek: Re: Re: Davat prednost pri vyjezdu z obytne zony??

Musím dát za pravdu panu Janu Rouzkovi ml. ohledně obtné zóny. Našel jsem tento komentář na internetu také od učitele autoškoly:

Pravidla silničního provozu daná zák.č.361/2000 Sb. v platném znění stanoví v §23, odst.1, řidiči následující povinnost : „Při vjíždění z místa ležícího mimo pozemní komunikaci na pozemní komunikaci musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech jedoucím po pozemní komunikaci nebo organizovanému útvaru chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty jdoucím po pozemní komunikaci. To platí i při vjíždění z účelové pozemní komunikace nebo ze stezky pro cyklisty nebo z obytné nebo pěší zóny na jinou pozemní komunikaci“.

—————

Datum: 04.08.2011

Vložil: Vašek

Titulek: Re: Re: Davat prednost pri vyjezdu z obytne zony??

Dnes se mi stala nemilá nehoda, srazilo mne auto, které vyjíždělo z obytné zóny, zrovna když jsem projížděl kolem. Nejenže řidič nedodržel předepsaných 20 km/h, ale také mne nedal přednost. Co mne však úplně zarazilo, že dotyčný, ani po výkladu silničních pravidel, netušil co udělal za chybu. Jezdím na kole především v Brně a mám tu čest být svědkem negramotnosti řidičů několikrát denně. O pravidle předjíždění zprava, které platí pro cyklisty, ani nemluvě!!!

—————

Datum: 31.08.2011

Vložil: daniel

Titulek: Re: Davat prednost pri vyjezdu z obytne zony??

Mas ty hovado ve vyhlasce. Kvuli takovejmhle blbum jako ses ty, co neznaj predpisy sou zbytecny nehody. Ne vzdy plati prednost zprava. Obytna zona je vyslovne definovana ve vyhlasce jako misto lezici mimo pozemni komunikaci, tudiz se dava prednost pri vyjezdu z ni. Zrovna dneska me nejakej blb malem sestrelil

—————