Mont Blanc - cesta na vrchol

Měl jsem v "šuplíku" několik let fotografie a povídání o výstupu na nejvyšší vrchol Evropského kontinentu na Mont Blanc. Jeho 4807 m vysoký vrchol mne lákal poměrně dlouhou dobu a až po několika nezdařených pokusech se mi podařilo s několika kamarády se nahoru dostat a porozhlédnout se ze střechy Evropy. Nyní , když se rodí projekt o Popůvkách na kterém spolu se svým synem pracujeme jsem si řekl, že by možná pár mých známých rádo zavzpomínalo na ty krásné časy, kdy nebyl problém sbalit krosnu a vyrazit když byla příznivá předpověď počasí na několik dní.

V současnosti by něco takového asi už nebylo možné. Máme své rodiny, manželky a děti; někteří šéfují půl světa na pozicích v nadnárodních společnostech a jiní se zase potýkají s rozjedzdem svých malých společností. Prostě nás to trochu převálcovalo, ale určitě si rádi zavzpomínáme na obyčejné kamarádství a trochu adrenalinu v žilách, když jsme se ploužili po ledovci pod tajícími séraky.

Pokud zabrousíte na tyto stránky mějte trochu schovívavosti k mému povídání ale hlavně se nechte inspirovat k návštěvě nádherného koutu naší Země, kde se vrcholky hor dotýkají hvězd.

Mt. Blanc - pojled z Aguile du Midi

pohled na Mont Blanc od Augile du Midi

 

Pár faktů o Mont Blancu

Mont Blanc (italsky Monte Bianco) je hora, která se nachází na italsko-francouzské hranici v masivu Mont Blancu. Se svými 4807 metry nad mořem je nejvyšší horou Alp. Zda je nejvyšší horou Evropy Mont Blanc nebo kavkazský Elbrus, záleží na volbě hranice Evropy, která je dosti libovolná a různé geografické prameny se v tomto ohledu liší.

Na vrchol Mont Blancu je možné vystoupit 4 výstupovými trasy nižší obtížnosti (tzv. normálky), a značným množství horolezeckých výstupů vyšších obtížností. Trasami nižší obtížnosti jsou:
 

  • Cesta přes Dome du Gouter (obtížnost PD-). V létě nejfrekventovanější cesta výstupu na Mont Blanc, nejčastější cesta vůdců s klienty a cestovních kanceláří. Východiskem je Chamonix nebo Saint Gervais na francouzské straně. Ve vrcholový den se obvykle vyráží z chaty Gouter.
  • Cesta přes Aiguille du Midi (obtížnost PD+). Též zvaná cestou tří Mont Blanců, neboť sleduje hřeben, kde se nachází několik dalších významných vrcholů masivu Mont Blancu. Technicky nejnáročnější ze snadných výstupů, při sestupu se v jednom místě krátký úsek slaňuje. Východiskem je Chamonix .
  • Cesta přes Grand Mulets (obtížnost F/PD-) je technicky nejsnazším výstupem a z větší části je shodná s cestou prvovýstupců. Obtíže a nebezpečí cesty v letních měsících spočívají v množství ledovcových trhlin a ohrožení pádem seraků.
  • Cesta přes Aiguilles Grises (obtížnost PD) je standardní cestou z italské strany.

Mont Blanc - pohled z vrcholového hřebene na refuge Vallot