Kung Fu Brno - škola velmistra Lam Chun Singa

.... Kung Fu dává člověku nejen sílu a obratnost, ale také ho učí trpělivosti, radisti z pohybu a vědomí vlastních možností... jde tu především o ducha ...

Kung fu je čínský výraz, který znamená dovednost a mistrovství. V prvopočátku se tento výraz nevztahoval pouze k bojovým uměním, ale k jakékoliv lidské činnosti jež je vykonávaná na vysoké úrovni. Každé řemeslo, ať tesař či pekař mohli mít své kung fu, stejně jako bojovníci, s nimiž se tento výraz dnes pojí především. 

 

Protože historie čínských bojových umění byla v minulosti předávaná spíše ústně než v textové podobě, bude vždy opředena mnoha legendami a mýty, jež se dědí z generace na generaci. 

Podle legend se v 5 století usadil v severní Číně v provincii Henan v šaolinském klášteře indický mnich Bodhidharma, aby tady začal vyučovat buddhismus.

Cílem Bodhidharmy bylo naučit žít mnichy ve spojení ducha, duše a těla. Při jeho příchodu byly tělesné schopnosti mnichů velmi špatné a proto pro ně vytvořil systém pohybových cvičení, které měly mnichy připravit na náročné meditace. Následně byla po celé generace tato cvičení zlepšována a rozšiřována až nakonec vznikl systém označovaný jako šaolinské kung fu.

Zpočátku se tomuto cvičení mohli učit pouze šaolinští mniši, ovšem později, za vlády Mandžuů začali toto umění učit také prosté rolníky, aby mohli bránit svoje práva.

Šaolinské Kung fu je nyní známé po celém světě, v průběhu staletí se vyvinulo mnoho stylů. Jedním z nejpopulárnějších v jižní Číně a také v Hong Kongu je Hung Gar Kuen. Jeho vznik je úzce spojen s dějinami Jižního šaolinského kláštera, jež byl vybudován v čínské provincii Fukien v „Devíti lotosových horách“ Gau Li Shan a měl se stát odnoží slavného Severního Šaolinu.

Na přelomu 18. a 19. století došlo ke zničení kláštera vojsky vládnoucí dynastie Ching. Z kláštera se podle legendy zachránil jen opat Gee Sina a pět jeho žáků, kteří se rozešli do různých koutů Číny a založili své vlastní bojové systémy. Jedním z nich byl i Hung Hei Goon, který spojil styl tygra vyučovaný v klášteře se stylem jeřába a vytvořil systém zvaný Hung Kuen, a svými dovednostmi jej proslavil v celé jižní Číně

Vedle stylu tygra a jeřába, které jsou ve stylu dominantní se v Hung Kuen kung fu setkáme také s prvky hada, pantera i draka. Cvičení zahrnuje také specifické posilovací a otužovací techniky a propracovaný systém práce s vnitřní energií.

Tento styl boje se v minulosti předával v uzavřeném okruhu bojovníků. Nejčastěji to bylo v rodinných klanech, jež si toto umění předávaly po celé generace. Jedním z pokračovatelů stylu Hung Gar Kuen je i rodina Lam z Hongkongu. Jsou známí v celém světě nejen svou výukou bojového umění, ale také znalostmi tradiční čínské medicíny dit da. Po celém světě mají desítky škol, které pokračují v rodinné tradici.

Jednou z těchto škol je i škola velmistra Lam Chun Singa Brno, která již několik let působí v Brně. Sifu Jiří Holáň pravidelně navštěvuje svého mistra Lam Chun Singa v Hongkongu, aby se mohl učit přímo u zdroje. Na oplátku se Lam Chun Sing vydává každý rok do Evropy a letos již potřetí navštívil Brno, aby zde předal své zkušenosti novým žákům tohoto tradičního čínského bojového umění.

 

Oddíl Kung Fu Brno pořádá opět nový nábor žáků. Více informací naleznete zde: Nábor Kung fu Brno

 

Kung fu